Coraz więcej narciarzy polskich ubezpiecza się na wyjazd zagraniczny. Przed ostateczną decyzją zakupu polisy sprawdźmy co się w niej znajduje, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Agencje ubezpieczeniowe mają najczęściej w swojej ofercie gotowe pakiety dla osób uprawiających sporty ekstremalne, narciarzy i snowboardzistów. Wiele osób decyduje się na nie bez głębszego zapoznania się z warunkami takiej polisy. To błąd. Często okazuje się, że wykupiona polisa ma za małe sumy ubezpieczenia lub za wąski zakres. Warto więc lepiej przyjrzeć się proponowanemu produktowi zamiast kupować kota w worku.
Jakie rodzaje ubezpieczenia powinna zawierać polisa dla narciarzy i snowboardzistów?
1. KL – koszty leczenia to właściwie najważniejszy punkt ubezpieczenia. Należy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, aby nie była za niska (min 100 tys. zł). W ramach KL można ubiegać się o refundację kosztów:
– wizyty lekarskiej,
– konsultacji medycznej, leczenia ambulatoryjnego i wszystkich koniecznych lekarstw i materiałów opatrunkowych, które zapisał nam lekarz, a także zabiegów i badań ambulatoryjnych,
– pomoc stomatologiczna, tylko w przypadku stanu zapalnego i silnego bólu,
– niezbędnej operacji i pobytu w szpitalu,
– medycznego transportu, ale tylko w miejscu wypadku,
2. NNW i NW – następstwa nieszczęśliwych wypadków. Odszkodowanie wypłacane jest wtedy, gdy ubezpieczony doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu. W Przypadku jazdy na nartach, może to być na przykład uszkodzony staw kolanowy. Odszkodowanie w ramach NNW jest wypłacane procentowo i proporcjonalnie do oszacowanego przez komisję lekarską uszczerbku na zdrowiu.
Ten rodzaj odszkodowania jest również wypłacany w przypadku śmierci ubezpieczonego.
Czytając warunki ubezpieczenia warto zwrócić uwagę co dokładnie w danej polisie zostało objęte w ramach NNW, bowiem może się okazać, że niektóre kontuzje (naderwania mięśni, zwichnięcia) nie są uwzględniane. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy pytać konsultanta.
3. Assistance – natychmiastowa pomoc w razie wypadku. W przypadku wyjazdu na narty należy sprawdzić czy w Assistance zawarte są koszty poszukiwań i ratownictwa w górach. Poza tym Assistance może obejmować wiele świadczeń, na przykład objecie opieką rodziny osoby ubezpieczonej, usługi tłumacza, pomoc w razie awarii w podróży itp.
4. Koszty ratownictwa i poszukiwania – warto zwrócić uwagę, czy są one uwzględnione w KL lub w ramach Assistance. Jeśli tak nie jest, należy zapytać ubezpieczyciela o tę dodatkową opcję. Koszt poszukiwania i ratownictwa w górach może być bardzo wysoki i dobrze jest wykupić te opcje ubezpieczenia.
5. OC – odpowiedzialność cywilna. Wiele osób uważa, że to ubezpieczenie nie jest potrzebne. Warto się jednak nad nim zastanowić zwłaszcza zimą, gdy jedziemy na narty. Może się zdarzyć, że niechcący uszkodzimy czyjś sprzęt lub odzież czy spowodujemy jakiś wypadek i osoba poszkodowana będzie żądała odszkodowania. Pamiętajmy, że poszkodowany może żądać zadośćuczynienia nawet za to, że z naszej winy musiał wcześniej wrócić do domu lub nie mógł na czas wrócić do pracy…
6. Ubezpieczenie sprzętu sportowego – często znacznie podwyższa składkę ubezpieczenia, ale występuje w nim wiele ograniczeń, które uniemożliwiają ubieganie się o odszkodowanie. W tego rodzaju ubezpieczeniach zwykle jest zapis informujący jakie warunki muszą być spełnione, aby dostać odszkodowanie za skradziony lub zniszczony sprzęt. Najczęściej odszkodowanie wypłacane jest tylko wtedy, gdy sprzęt sportowy zginął zamkniętych przechowalni lub schowków, o ile jesteśmy ten fakt w stanie udowodnić. Warto więc zastanowić się nad sensem tej opcji ubezpieczenia.
7. Ubezpieczenie bagażu – podobnie jak ubezpieczenie sprzętu sportowego nie zawsze jest korzystne, a znacznie zwiększa koszt składki.
Dobrze dobrane ubezpieczenie narciarskie zapewni nam spokój na zimowym urlopie. Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy zadać pytanie agentowi.
Nie sugerujmy się ceną. Nie zawsze droga polisa gwarantuje nam odpowiednią ochronę, bo może okazać się, że zawiera niepotrzebne ubezpieczenie (np. bagażu) a suma ubezpieczenia, która jest bardzo ważna jest zbyt niska.
Jeśli wybieramy się na wyjazd organizowany przez biuro podróży, warto też zapoznać się z warunkami na których jesteśmy ubezpieczeni, często są to bardzo małe i podstawowe ubezpieczenia.
Na narciarski wyjazd z rodziną można wykupić polisę z atrakcyjnym rabatem. W tym celu należy skontaktować się z ubezpieczycielem.